شب بو

50256013stock%206%2004

سه جنس گیاهی وجود دارد که در ایران به نام شب بو معروف و هر سه متعلق به تیره کروسیفرا هستند.

1- شب بو معمولی : Matthiola incana

2- شب بو خیری : Cheiranthus spp

3- شب بوی ویرجینیا : malcolmia maritima به مروارید شیرازی نیز معروف است.

شب بو معمولی:

به شب بوی استاکس یا ماتیولا معروف است و گیاهی یک ساله یا دوساله است که به عنوان یک ساله مقاوم کشت و کار می شود. گل آن به صورت خوشه انتهایی است. دارای انواع کم پر و پرپر بوده و به خاطر گلهای معطر آن ارزشمند است. گیاه گلدانی عالی برای زمستان و بهار بوده و گلهای بریدنی خوبی تولید می کند. در رنگهای متنوع صورتی , لاکی , ارغوانی , بنفش , زرد , یاسی , سفید , قرمز گلی و آجری وجود دارد.

از نظر ارتفاع متفاوت بوده و دارای انواع پاکوتاه به ارتفاع 15-20 سانتی متر , متوسط , پابلند به ارتفاع 60-90 سانتی متر است. برگ باریک , بیضی تا نیزه ای شکل به طول 3-8 سانتی متر است که در حالت معمول با موم سفید رنگی پوشیده شده است. در انواع از آن که به شب بوی خیری معروف است برگ ها سبز است.

نیازها :

شب بوهای معمولی خاک به نسبت حاصلخیز و مرطوب با زهکشی خوب که خنثی تا کمی قلیایی باشدنیاز دارند. از نظر تغذیه, شب بو به کمبود پتاسیم حساس می باشد. و در چنین شرایطی حاشیه برگ های مسن حالت سوختگی از خود نشان می دهد. باید در محل آفتابگیر کشت شود.

تکثیر: با بذر افزایش می یابد. شب بوی معمولی برای رشد نیاز به هوای خنک دارد و با گرم شدن هوا رشد آن به مقدار زیادی کند می شود و گرمای زیاد باعث از بین رفتن آن می شود. بنابراین در تعیین زمان کاشت بذر به شرایط دمایی منطقه باید توجه داشت. در اصفهان بذر نوع دوساله را در اوایل تا اواسط مرداد ماه کشت کرده و نشاء ها  در پاییز به گلدان منتقل می شودو در گلخانه سرد(حدود 10 درجه سانتیگراد) نگهداری می کنند. در این شرایط در اواخر زمستان و اوایل بهار قابل فروش می باشد.

بیماری ها:

بوته میری: یک بیماری در شب بو است که در اثر رطوبت زیاد و دمای بالا بیماری توسعه می یابد. گندزدایی بذر و بستر کاشت می تواند در کنترل آن موثر باشد. آبیاری خاک با محلول بنومیل می تواند موثر باشد.

زنگ سفید: ویژگی این بیماری تشکیل تاول های برجسته سفید در سطح زیرین برگهای پایینی است. حذف گیاهان بیمار, از بین بردن بقایای گیاه و پاشیدن اکسی کلرید مس برای کنترل این بیماری توصیه می شود .

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 188 بازدید