سیکاس

 

 

Sikas-XLarge

نام علمی : Cycas revoluta

مشخصات گیاهشناسی : گیاه دائمی و همیشه سبز دارای برگ پر مانند و زمخت می باشد. دو جنسی بوده و دارای پایه نر و ماده میباشد.در انواع نر در وسط برگها، مخروطی عمودی شکل قرار دارد که پوشیده از برگهای کوچک است. سیکاس در شرایط ایده آل در اثر وزش باد و انتقال گرده از روی انواع نر به اندام ماده تولید بذر می کند. بذرها را باید بلافاصله بعد از جمع آوری کاشت. اگر بذر را جمع آوری کرده و برای مدت طولانی نگهداری کنیم سبز نمی گردد. از آنجایی که رشد سیکاس به کندی انجام می گیرد و شرایط خاصی را برای رشد خود نیاز دارد، همین سبب شده که جزو گیاهان آپارتمانی گران قیمت به حساب بیاید.

1253475289

نیاز های محیطی:

درخت سیکاس Cycas آب و هوای استوائی و نیمه استوائی را دوست دارد . و رویش آن در مناطق معتدله با زمستانهای سرد باید در محلهای نسبتا گرم و گلخانه انجام شود .

نور : زیاد

آب : این گیاه در تابستان به آب زیاد و منظم احتیاج دارد و مشروط بر اینکه گلدان طوری قرارر داده شود که آب از ته آن به آسانی خارج شود و در زمستان نباید گلدان را در سینی یا ظرف دیگری قرار داد که آب در زیر گلدان راکد بماند در غیر این صورت سیکاس زرد می شود .

خاک : این گیاه به خاک قوی که در عمق زیاد نرم باشد احتیاج دارد و بهترین خاک مخلوطی از ماسه و رُس و خاک برگ پوسیده است .

شرایط رشد : سیکاس که یک گیـاه آپارتمانی بسیار زیبا مخصوص مناطق گرم و مرطوب است، برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند. ساقه آن حجیم و متورم است. در هر صورت شرایط آب و هوایی شمال کشور برای سیکاس کاملاً مناسب است, به طوری که می توان آن را در خارج از گلخانه و در هوای آزاد به عنوان یک گیاه زینتی فضای سبز پرورش داد.

کاربرد: با توجه به وجود نیاز به شرایط خاص, کاشت به عنوان تک گیاه زینتی, کاشت در گلدان و پاسیو

Sikas-Large-1

تکثیر:

بهترین و آسانترین روش تکثیر سیکاس، کاشت قلمه هایی است که از جوانه های روی تنه ظاهر می شوند. سیکاسهای مسن و قدیمی پاجوش می دهند. پاجوشها را از پایه مادری جدا ساخته، تعدادی از برگهای آنها را حذف کرده و در ماسه بکارید.البته امکان تکثیر از طریق بذر هم وجود دارد.

/ 11 نظر / 511 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عمو محمود

بسیار خوشحال شدم که وبلاگت را راه اندازی کردی. موفق باشی

شب روشن

مطالب مفید بود ممنون

پیام رئوفی

از سایت بسیار سودمندتون متشکرم.من برای تولد دوستان و فامیلهایی که دور از من هستن یک گیاه آپارتمانی میخرم.الان یک بنجامین و یک کاج مطبق دارم اما هنوز برای نگهداریشون تجربه و اطلاعات زیادی لازم دارم.لطفا در مورد گیاه کورتون و غورباقه هم بنویسید.[لبخند]

عدالت

ممنون استفاده کردیم

مرضیه

مرسی عالی بود

نازنین

سلام مهندس وقتتون به خیر..لطف کمیکنید بگید تکثیر سیکاس به روش پیاز(غده های کنار ریشه)چه جوری است؟؟؟بستر کاشتش و غیره مرسی

زارعی

با تشکر از زحمات شما خیلی عالی و کاربردی بود تو بیشتر خونه ها گیاهایی رو که شرح دادین وجود داره و قابل استفاده برای همه ست باز هم تشکرمی کنم.

پ. کریمان

سپاس بسیار استفاده کردم از مطالب!

niemh.khodadady

از اطلاع دهی تون بسیار متشکرم....بسیار استفاده میکنم