جواد اعتضادی جمع
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جواد اعتضادی جمع
آرشیو وبلاگ
      پایگاه آموزشی پرورش گل و گیاهان زینتی و نهال ()
عوامل پایین بودن تولید در درختان میوه را بشناسید: (گرده افشانی) نویسنده: جواد اعتضادی جمع - ۱۳٩٠/٩/٢٤

گرده افشانی مقدمه عمل لقاح و تولید میوه در درختان است. اگر در یک واریته دانه گرده از پرچمهای همان درخت یا درختی از همان واریته , باعث بارور شدن مادگی شود  واریته را خود بارور در غیر این صورت  یعنی حالتی که مادگی توسط دانه گرده یک واریته دیگر تلقیح شود واریته را دگر بارور گویند. در این حالت اگر کل سطح باغ از واریته یا رقم کشت شده باشد امکان بدست آوردن محصول مناسب امکان پذیر نمی باشد.  عدم تلقیح مناسب یکی از عوامل کاهش تولید در باغات میوه در ایران است. که بسیاری از باغداران با آن آشنا نمی باشند. گونه یا واریته ای که دانه های گرده مناسب برای تلقیح واریته مورد نظر ما باشد را ارقام گرده زا یا pollenizer گویند.

z3

گرده افشانی در درخت سیب: انواع سیب خود نابارورند و باید با انواع دیگر کاشته شوند تا حاصل خوبی به دست آید معمولا موقع کشت نهال بین هر سه دریف درخت از یک نوع یک دریف از نوع دیگر می کارند بعضی از متخصصین باغبانی را عقیده بر این است که اگر 3 یا 4 واریته مختلف باین نحو در هم کاشته شوند بهتر است. چرا که بعضی از ورایته سیب ممکن است دانه های گرده عقیمی داشته باشندو یا اینکه دو واریته کاشته شده هم زمان به گل ننشینند در این صورت کاشت این ارقام موثر واقع نخواهد شد

گرده افشانی درختان گلابی: اغلب وایته های گلابی خود بارور نیستند البته میوه می دهند لکن از نظر تجارتی ارزشی ندارند برخی از واریته ها خود بارورند اگر با نوع دیگر کاشته شوند میزان محصول آنها افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند بنابراین گلابی باید مخلوط کشت شود.

گرده افشانی هلو و زردآلو : اکثر واریته های هلو و زردالو خود بارورند و اگر در یک باغ یک دست کاشت شوند می توانند محصول خوبی بدهند.

گرده افشانی در گیلاس : تمام واریته های گیلاس خود نابارورند و احتیاج به واریته دیگری برای محصول دهی دارند و آلبالو بر عکس خودبارور است و بارورکنند خوبی برای گیلاس های دیررس است. زیرا آلبالو بعد از انوع گیلاس زودرس به گل می نشیند. بنابراین درختان گیلاس را می توان با درختان آلبالو مخلوط کاشت .

گرده افشانی آلو : بعضی از واریته های آلو خود نابارورند و برخی خود بارورند مثلا آلوی قطره طلا یک واریته ژاپنی است که باید همراه با واریته های دیگر برای باروری کاشته شود بنابراین بهتر است این درخت را نیز مخلوط کشت.

گرده افشانی بادام و گردو : اکثر واریته های گردو خود بارور و اکثر واریته های بادام دگر بارور می باشند. لذا در کاشت باغات بادام استفاده از چند رقم ضرور است.

  نظرات ()
مطالب اخیر کاکتوس های متداول تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ نیاز های رشدی کاکتوس ها و ساکولنت ها کاکتوس و ساکولنت چیست ؟ شامادورا گل رازقی بونسای و نحوه پرورش آن آشنایی با نحوه پرورش کاکتوس ها کوردیلین رنگارنگ یاس هلندی
کلمات کلیدی وبلاگ گیاهان آپارتمانی (۳۳) گیاهان باغچه ای (٢٥) گلهای فصلی (۱٦) دانستنیهای باغبانی (۱٥) درختچه های تزئینی (۱٠) آفات و بیماریهای گیاهی (٩) تغذیه گیاهی (۸) گیاهان دارویی (۸) هرس (٧) درختان مثمر (٧) درختان غیر مثمر (٥) کاکتوس ها (٥) گلخانه (۳) قارچ (٢) به زراعی (٢) مکانیزاسیون (۱) کشاورزی پایدار (۱)
دوستان من پرورش گل و گیاهان زینتی کاکتوس پلاس ویکی کاکتوس فروش و پرورش حرفه ای گل و گیاهان زینتی پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاهان زینتی باغبان باشی شهر باغبانی مهندسی فضای سبز و پرورش گل شبنمک پایگاه تخصصی شناخت گیاهان دارویی و معطر تکنولوژی باغبانی باغ فرید گلستان علی ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب