جواد اعتضادی جمع
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جواد اعتضادی جمع
آرشیو وبلاگ
      پایگاه آموزشی پرورش گل و گیاهان زینتی و نهال ()
گازانیا نویسنده: جواد اعتضادی جمع - ۱۳٩٠/٤/٢٢

 

63190217320101212100912487

نام علمی: Gazania splendens

منشاء گازانیا آفریقای جنوبی است و حدود 16 گونه دارد که همگی گیاهان علفی دائمی هستند. در مناطق معتدله به صورت چند ساله کشت می شود. معمولا به عنوان یک گیاه فصلی یکساله کشت می شود گاهی نیز به صورت گیاه دائمی در فضای سبز استفاده می شود.

گیاهشناسی: گلهای درخشان و به رنگ های نارنجی, زرد, کرم , قرمز برنزی, سفید و بنفش دیده می شود. گلبرگ ها اغلب در قاعده خود دارای هاله یا هاله هایی به رنگ های تیره یا روشن هشتند . دربیشتر ارقام آن , گلها در روشنایی آفتاب باز شده و در شب و نیز در هوای ابری و مه آلود بسته می شوند. رشد بوته به صورت طوقه ای است. برگ ها در سطح فوقانی سبز تیره و صاف و در پشت نمدی شکل و سفید است.

گلدهی : از اواسط بهار تا شروع یخبندان گل می دهد.

نیازها : به نور کامل خورشید و هوای گرم نیاز داردو از نظر مقاومت به تنشها نسبتا مقاوم است. نیاز به خاک خوب با زهکشی مناسب دارد. توصیه می شود در مناطق آفتابی با تابش فراوان نور خورشید کاشت شود.

تکثیر : از طریق بذر و تقسیم بوته قابل افزایش است. بذر آن در دی و بهمن در شاسی گرم یا گلخانه ای که در دمای حدود 16 درجه سانتی گراد داشته باشد کشت می کنند و سپس به گلدان های کوچک 10 سانتی متری منتقل و پس از مقاوم سازی در بهار به زمین اصلی منتقل می شود. مانند بیشتر چند ساله های می توان بذر کاری را در آخر تابستان انجام داد و نشاء ها را در اسفند یا فروردین منتقل کرد. پس از 3-4 سال می توان گیاه را تقسیم کرد.

  نظرات ()
مطالب اخیر کاکتوس های متداول تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ نیاز های رشدی کاکتوس ها و ساکولنت ها کاکتوس و ساکولنت چیست ؟ شامادورا گل رازقی بونسای و نحوه پرورش آن آشنایی با نحوه پرورش کاکتوس ها کوردیلین رنگارنگ یاس هلندی
کلمات کلیدی وبلاگ گیاهان آپارتمانی (۳۳) گیاهان باغچه ای (٢٥) گلهای فصلی (۱٦) دانستنیهای باغبانی (۱٥) درختچه های تزئینی (۱٠) آفات و بیماریهای گیاهی (٩) تغذیه گیاهی (۸) گیاهان دارویی (۸) هرس (٧) درختان مثمر (٧) درختان غیر مثمر (٥) کاکتوس ها (٥) گلخانه (۳) قارچ (٢) به زراعی (٢) مکانیزاسیون (۱) کشاورزی پایدار (۱)
دوستان من پرورش گل و گیاهان زینتی کاکتوس پلاس ویکی کاکتوس فروش و پرورش حرفه ای گل و گیاهان زینتی پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاهان زینتی باغبان باشی شهر باغبانی مهندسی فضای سبز و پرورش گل شبنمک پایگاه تخصصی شناخت گیاهان دارویی و معطر تکنولوژی باغبانی باغ فرید گلستان علی ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب