جواد اعتضادی جمع
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جواد اعتضادی جمع
آرشیو وبلاگ
      پایگاه آموزشی پرورش گل و گیاهان زینتی و نهال ()
پسیل معمولی پسته نویسنده: جواد اعتضادی جمع - ۱۳٩٠/٩/٢٦

پسیل معمولی پسته مهمترین آفت پسته است که باغداران به آن شیره خشک می گویند . زیرا عسلک دفع شده ازانتهای بدن پوره های این آفت درمقابل هوا خشک شده ، تبدیل به دانه های مدور شکر مانندی می شود که روی برگها و زیر درخت می ریزد . زمستان را بصورت حشره کامل می گذراند و اوایل اردیبهشت ماه معمولأ تخمریزی می کند و نوزادهای آن از شیره نباتی تغذیه می نماید تا تبدیل به حشره بالغ گردند .

پسیل پسته حشره کوچکی است که اندازه آن ما بین 5/1 تا 8/1 میلیمتر می باشد ، رنگ عمومی بدن در حشرات بالغ زرد روشن و روی سینه ، لکه های کشیده ای به همین رنگ و کمی تیره تر وجود دارد . معمولأ شکم به رنگ بدن است و اغلب دارای لکه های قهوه ای رنگ کشیده ای می باشد که دور مفاصل شکم به شکل دوایری دیده می شود . رگهای بال زرد و دارای لکه های قهوه ای رنگی است . و فواصل آنها نسبتأ منظم است .

خسارت پسیل معمولی پسته : دراثرمکیدن شیره گیاهی توسط پسیل معمولی پسته وزن مغز آن کاهش ، درصد پوکی افزایش و میزان خندانی هم کاهش میابد . گیاه آفت زده ضعیف شده و گاهی لکه های قهوه ای سوخته روی برگها دیده میشود . ازدیگرخسارتهای این آفت ریزش برگها و جوانه های میوه دهنده سال بعد وهمچنین بسته شدن روزنه های هوایی دراثر ترشح عسلک می باشد .

روشهای مبارزه با شیره خشک : راه طبیعی کنترل جمعیت این آفت ، شکارگران آن از جمله بالتوری ، کفشدوزک و چندین گونه زنبورهای کوچک هستند که در باغاتی که سمپاشی کمتری شده اند خود به خود این آفت را در جمعیت پایین نگه می دارند . از روشهای مصنوعی وغیر شیمیایی مبارزه با آفت پسیل ، استفاده از تله های زرد رنگ و چسبنده است که قادر است تعدادی از حشرات را به خود جلب کند و بیشتر درباغات محصور و کوچک که تراکم درختان در آنها پایین است قابل توصیه می باشد . وجود باد و گرد و غبار کارآیی این تله را کم می کند . در شرایطی که با جمعیت های زیاد حشره مواجه شدیم می توان از یکی از سموم زیر برعلیه آن استفاده کرد :

 

· آمیتراز ( میتا ک) به نسبت 1 تا 1.5 در هزار

 

· کنسالت به نسبت 0.5 در هزار

· کنفیدوز به نسبت 0.4 در هزار

 

· دارتون به نسبت 2.5 در هزار

 

جهت استفاده ازسموم شیمیایی و تعیین زمان سمپاشی ، هنگامیکه روی 50% از برگهای درختان باغ بطور متوسط 15-10 پوره آفت وجود داشته با شد ، توصیه می شود .

 

  نظرات ()
عوامل پایین بودن تولید در درختان میوه را بشناسید: (گرده افشانی) نویسنده: جواد اعتضادی جمع - ۱۳٩٠/٩/٢٤

گرده افشانی مقدمه عمل لقاح و تولید میوه در درختان است. اگر در یک واریته دانه گرده از پرچمهای همان درخت یا درختی از همان واریته , باعث بارور شدن مادگی شود  واریته را خود بارور در غیر این صورت  یعنی حالتی که مادگی توسط دانه گرده یک واریته دیگر تلقیح شود واریته را دگر بارور گویند. در این حالت اگر کل سطح باغ از واریته یا رقم کشت شده باشد امکان بدست آوردن محصول مناسب امکان پذیر نمی باشد.  عدم تلقیح مناسب یکی از عوامل کاهش تولید در باغات میوه در ایران است. که بسیاری از باغداران با آن آشنا نمی باشند. گونه یا واریته ای که دانه های گرده مناسب برای تلقیح واریته مورد نظر ما باشد را ارقام گرده زا یا pollenizer گویند.

z3

گرده افشانی در درخت سیب: انواع سیب خود نابارورند و باید با انواع دیگر کاشته شوند تا حاصل خوبی به دست آید معمولا موقع کشت نهال بین هر سه دریف درخت از یک نوع یک دریف از نوع دیگر می کارند بعضی از متخصصین باغبانی را عقیده بر این است که اگر 3 یا 4 واریته مختلف باین نحو در هم کاشته شوند بهتر است. چرا که بعضی از ورایته سیب ممکن است دانه های گرده عقیمی داشته باشندو یا اینکه دو واریته کاشته شده هم زمان به گل ننشینند در این صورت کاشت این ارقام موثر واقع نخواهد شد

گرده افشانی درختان گلابی: اغلب وایته های گلابی خود بارور نیستند البته میوه می دهند لکن از نظر تجارتی ارزشی ندارند برخی از واریته ها خود بارورند اگر با نوع دیگر کاشته شوند میزان محصول آنها افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند بنابراین گلابی باید مخلوط کشت شود.

گرده افشانی هلو و زردآلو : اکثر واریته های هلو و زردالو خود بارورند و اگر در یک باغ یک دست کاشت شوند می توانند محصول خوبی بدهند.

گرده افشانی در گیلاس : تمام واریته های گیلاس خود نابارورند و احتیاج به واریته دیگری برای محصول دهی دارند و آلبالو بر عکس خودبارور است و بارورکنند خوبی برای گیلاس های دیررس است. زیرا آلبالو بعد از انوع گیلاس زودرس به گل می نشیند. بنابراین درختان گیلاس را می توان با درختان آلبالو مخلوط کاشت .

گرده افشانی آلو : بعضی از واریته های آلو خود نابارورند و برخی خود بارورند مثلا آلوی قطره طلا یک واریته ژاپنی است که باید همراه با واریته های دیگر برای باروری کاشته شود بنابراین بهتر است این درخت را نیز مخلوط کشت.

گرده افشانی بادام و گردو : اکثر واریته های گردو خود بارور و اکثر واریته های بادام دگر بارور می باشند. لذا در کاشت باغات بادام استفاده از چند رقم ضرور است.

  نظرات ()
ازدیاد تاک انگور نویسنده: جواد اعتضادی جمع - ۱۳٩٠/٩/۱٢

در باغبانی ازدیاد تاک بیشتر توسط قلمه است لکن با خوابانیدن و پیوند و همچنین با کشت بذر می توان مو را زیاد کرد. خوابانیدن مو در بسیاری از کشور ما مرسوم است مخصوصا در مواقعی که در مجاورت بوته مو جای خالی باشد با خوابانیدن بوته جدیدی در آن محل بوجود می آیند . همچنین بعضی از واریته ها که توسط قلمه قدرت ریشه دهی خوبی ندارند بدینوسیله اقدام به ازدیاد آنها می نمایند. پیوند نیز در صورتی انجام می شود که بخواهیم نوع انگور را عوض کنیم. پیوند در کشورهایی که از پایه های حساس به آفت ریشه مو است زیاد استفاده می نماینداز جمله کشور فرانسه بنابراین ما در اینجا به طرز ازدیاد با قلمه که متداولترین طریقه ازدیاد مو است می پردازیم :

قلمه: انتخاب پایه مادر در قلمه اهمیت زیادی دارد. پایه ما در همان بوته ای است که می خواهیم از آن قلمه بگیریم این بوته باید سالم و قوی باشد. اگر تاکستان کشت درهمی دارد باید بوته نوع انگورش مشخص باشدو بازوی تولید شده روی بوته کاملا رسیده و قوی باشد فاصله بین گره ها طبیعی و قلمه صاف بدون لکه  های سیاه و قهوه ای که علامت آلودگی با امراض قارچ است باشد.

پس از قطع آنها که معمولا طولشان از 35-75 سانتی متر  متفاوت است از یک جهت آنها را در کنار هم قرار می دهیم قلمه را اگر همراه قسمتی از بازو بگیرند بهتر  است در این صورت قلمه را پاشنه دار یا قنداقه دار گویند . حداقل تعداد جوانه ها روی ساقه باید سه عدد باشد لکن اگر تعداد بیشتر باشد مانعی ندارد.

قلمه را طوری انتخاب قطع می نمایند که از جهت فوقانی برش بالای جوانه و از جهت پایین نیز برش زیر جوانه باشد قلمه را برای احداث تاکستانهای دیم بلند تر می گیرند تا آن را در عمق بیشتری قرار دهند.

موقع گرفتن قلمه : قلمه را می توان از وقتی که مو به خواب می رود تا نزدیکیهای بیداری آن یعنی اوایل بهار از روی بوته مادر جدا کردلکن پاییز بهترین موقع گرفتن قلمه است در این موقع بازوها از سرمای زمستانی صدمه ندیده و دارای حداکثر مواد غذایی ذخیره هستند. قلمه ها را معمولا در عمق 70 سانتی متری خاک یا در ماسه یا خاک اره نگه می دارند. محل نگهداری آنها باید جای خنکی باشد.

خصوصیات یک قلمه خوب: قلمه خوب آنست که حتی المقدور از انتهای بازو و نزدیک به شاخه سال قل گرفته شده باشد و حتی اگر مقداری از شاخه سال قبل را به همراه داشته باشد بهتر است. قلمه باید صاف روشن و عاری از لکه های رنگین و فاصله گره ها طبیعی باشد.چنانچه احتمال آلودگی خاک به قارچ نباشد اگر قسمت تحتانی قلمه را با نوک چاقو چند شیار دهند بهتر است.

کاشتن قلمه در خزانه : قلمه هایی که به طرز فوق تهیه شده اند در فصل بهار در خزانه که زمین آنرا به خوبی شخم زده و مسطح کرده ایم در جویچه هایی به عمق 20-30 سانتی متر طوری قرار می دهیم که اولا مورب باشد و ثانیا یک الی دو جوانه قلمه بالای خاک قرار گیرند فاصله قلمه ها را از هم حدود 5 سانتی متر و فاصله ردیف ها را 40-50 سانتی متر می گیرند. قلمه ها پس از یکسال که در خزانه ریشه دار شدند از خزانه کنده به محل اصلی جهت کاشت می برند.

  نظرات ()
هرس باردهی انگور(تاک , مو) نویسنده: جواد اعتضادی جمع - ۱۳٩٠/٩/۱٠

انگور 1انگور

این هرس به منظور ازدیاد قدرت باردهی و پخش محصول بین کلیه شاخه ها انجام می شود به طوریکه هم میوه مرغوب گردد و هم از قدرت درخت کاسته نشود. خوشه انگور روی شاخه های علفی تولید شده در همان سال ظاهر میشود و این شاخه ها روی بازوهایی که در اثر هرس باقی گذارده ایم ظاهر می شود تعداد جوانه هایی که روی هر بازو نگاه می داریم بسته به قدرت بوته و شاخه و همچنین واریته مو متفاوت است بدیهی است که اکثر شاخه هایی که به صورت پاجوش یا نرک روی تنه و اطراف آن ظاهر می شود میوه ده نبوده باید حذف شوند.

فصل هرس بوته : در ایران هرس در دو نوبت انجام می شود یکی در فصل خواب درخت یعنی از وقتی بوته به خزان  می رود  تا نزدیکی های بیدار شدن که این را هرس زمستانه گویند. هرس دیگر هرس تابستانه یا هرس سبز است. هرس زمستانه در برخی نقاط در اواخر پاییز و در برخی که خطر سرمازدگی زیاد است در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام می شود .

هرس زمستانه : عبارت است از حذف شاخه های خشک و آفت زده و بیمار و همچنین قطع شاخه های بارده همان سال و به جای گذاردن شاخه های مناسب با تعداد جوانه هایی معین روی آن ها به طوریکه این جوانه ها به توانند  در سال آینده باردهی بوته را  تامین کنند. این نوع هرس به هرس خشک نیز معروف است.

هرس سبز : هرس سبز را پس از بیدار شدن جوانه ها انجام می دهیم و این کار در تمام فصل رشد می تواند ادامه یابد هرس سبز روی جوانه, شاخه, برگ  و خوشه انجام می شود.

الف: هرس جوانه: حذف جوانه هایی که روی تنه سبز می شوند و به سرعت رشد می کنند مخصوصا در موهای مسن زیاد دیده می شوند و باید حذف شوند.

ب: هرس  شاخه های سبز:  این شاخه هار را هر چه زودتر قبل از آنکه طولشان به 15 سانتی متر برسد باید حذف کرد و بیشتر پاجوش یا تنه جوش هستند که تولید شاخه های زایدی کرده و درخت مو را ضعیف می کنند. در بوته های قوی که رشد شاخه ها زیاد است معمولا شاخه های طویل را از 3-4 بند بالاتر از خوشه قطع می کنند و بااین کار از تبخیر زیاد در مناطق خشک و گرم جلوگیری شده این امر در دیمکاری بسیار مهم است .

ج: هرس برگها: هرس برگ ها کار بسیار حساسی است چه برگ کارخانه تولید مواد غذایی برای گیاه محسوب می شود. لکن اگر اطراف خوشه انگور را برگهای زیادی گرفته باشد مخصوصا در مناطقی که انگور دیررس کشت نموده اند این برگها را می زنند تا هوا در اطراف آن جریان یافته و نور بدان برسد و زودتر برسد معمولا از برگ مو برای تهیه غذایی به نام دلمه برگ مو استفاده می شود. بهتر است از برگ های اضافی اطراف خوشه ها برای این منظور استفاده شود.

د: هرس خوشه : برای درشت شدن دانه های انگور این کار را می کنند یعنی تعدادی  از حبه ها را با قیجی های مخصوص حذف و یا ته خوشه را قیچی می نمایند تا باقیمانده درشت تر و مرغوبتر شود. می توان از تعداد خوشه ها نیز کاست و باد ید آیا این کار با هزینه کارگر اقتصادی یا خیر

شدت هرس: در مورد شدت هرس که با نوع انگور – رشد بوته و خاک و محل کاشت متفاوت است نظرات مختلفی ابراز شده لکن به طور کلی به سه طریقه می توان مو را هرس کرد: 1- کوتاه 2- طویل 3-مختلط

1- هرس کوتاه : وقتی است که روی بازو 2-3 جوانه می گذاریم  و بقیه را حذف می کنیم

2- هرس طویل: وقتی است که روی بازو 7-8 جوانه می گذاریم و بقیه را حذف می کنیم

3- هرس مختلط: وقتی است که نصف شاخه ها را بلند و نصفی را کوتاه هرس می کنیم, هر قدر هرس شدیدتر باشد رشد بوته کمتر است و هر قدر میوه درخت بیشتر باشد رشد بوته مو نیز کمتر است بنابراین رشد با مقدار میوه و شدت هرس رابطه ای معکوس دارد.

  نظرات ()
مطالب اخیر کاکتوس های متداول تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ نیاز های رشدی کاکتوس ها و ساکولنت ها کاکتوس و ساکولنت چیست ؟ شامادورا گل رازقی بونسای و نحوه پرورش آن آشنایی با نحوه پرورش کاکتوس ها کوردیلین رنگارنگ یاس هلندی
کلمات کلیدی وبلاگ گیاهان آپارتمانی (۳۳) گیاهان باغچه ای (٢٥) گلهای فصلی (۱٦) دانستنیهای باغبانی (۱٥) درختچه های تزئینی (۱٠) آفات و بیماریهای گیاهی (٩) تغذیه گیاهی (۸) گیاهان دارویی (۸) هرس (٧) درختان مثمر (٧) درختان غیر مثمر (٥) کاکتوس ها (٥) گلخانه (۳) قارچ (٢) به زراعی (٢) مکانیزاسیون (۱) کشاورزی پایدار (۱)
دوستان من پرورش گل و گیاهان زینتی کاکتوس پلاس ویکی کاکتوس فروش و پرورش حرفه ای گل و گیاهان زینتی پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاهان زینتی باغبان باشی شهر باغبانی مهندسی فضای سبز و پرورش گل شبنمک پایگاه تخصصی شناخت گیاهان دارویی و معطر تکنولوژی باغبانی باغ فرید گلستان علی ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب